|

آموزش تکنیک های موفقیت و روش های آن

آنتونی رابینز یکی از بزرگترین سخنرانان انگیزشی جهان در مورد موفقیت می گوید: زمانی که خیلی جوان بودم، وضعیت مالی بسیار بدی داشتم و در یک اتاق کوچک زندگی می کردم و مجبور بودم ظرف هایم را در وان حمام بشورم. در آن روزها کسب ثروت و موفقیت مالی برای من از همه چیز مهمتر بود اما امروز که فردی ثروتمند و موفق هستم، موفقیت را در چند جنبه می بینم. از نظر من یک انسان موفق باید در 3 زمینه زیر به موفقیت برسد:

1- موفقیت در روابط عاطفی
2- کسب ثروت
3- کنترل افکار و احساسات

قدم دوم: مشخص کنید چه می خواهید
اگر نداید که از زندگی چه می خواهید، هیچ تلاشی برای حرکت به سمت آن نخواهید داشت. اگر ذهن را به حال خود رها کنید، به سمت خواسته ها و غرایز خود حرکت می کند و همانند اتوبوسی است که راننده آن سر ندارد و دیوانه وار به هر سو می رود. روزانه حدود 50000 هزار موج فکری از سر ما می گذرد که هریک از آنها تمرکز ما را کاهش میدهند. یکی از مشخصات ذهن این است که بسیاری از آنها را فیلتر و حذف می کند. بنابراین قبل از اینکه به ذهن فرصت دهید که خود تصمیم بگیرد که شما را به کدام سمت ببرد، خودتان بر اساس علایق و خواسته هایتان عمل کنید.

در بخشی از کتاب بنویسید تا اتفاق بیفتد می خوانیم:
هربار که افکار خود را مکتوب می کنیم، ارتباطی عمیق بین دست و ضمیر ناخوداگاه برقرار می شود و بدین شکل سیستم RAS ذهن بر روی یک موضوع مشخص تمرکز می کند و هر روز یک قدم در راستای آن بر می دارید. کافیست یک خواسته را مشخص کنید، تمام کائنات موظف به برآورده کردن آن دارند ولو آن فکر و خواسته منفی باشد.
کمی قبل از خواب و کمی پس از بیدار شدن به اهداف خود فکر کنید و فیلمی از خود بسازید که در آن به خواسته خود رسیده اید. در آن فیلم چگونه هستید؟ چه افرادی در اطراف شما هیتند؟ چگونه شما را تحسین می کنند؟ این تمرین را بارها تکرار کنید تا به معجر مکتوب کردن افکار پی ببرید…

قدم سوم: باورهایتان را تغییر دهید
در قدم سوم به تکنیک تغییر باور می پردازیم. باورها افکاری هستند که در اثر تکرار در ذهن تثبیت شده اند. انسان ها بر اساس باورهای خود پیش می روند و بقول آنتونی رابینز انسان ها ماشین اثبات باورهایشان هستند. کافیست یک انسان باور خود را درباره یک موضوع شکل دهد، دیر یا زود نمود واقعی آنرا در زندگی خود مشاهده خواهد کرد.

قدم چهارم: ضمیر ناخودآگاه خود را برنامه ریزی کنید
در ابتدا بپردازیم به قوانین ضمیر ناخودآگاه. اگر بدانید ناخودآگاه چه مشخصاتی دارد و چگونه می توان بر روی آن تاثیر گذاشت، بهتر می توانید آنرا هدایت کنید. اگر بخواهم ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه را تعریف کنم، باید به داستان فیل و فیلبان اشاره کنم. حتما فیلبانان هندی را دیده اید که چگونه یک فیل عظیم الجثه را وادار به رقصیدن و بازی می کنند. آنها می دانند که چگونه بر روی ذهن فیل تاثیر بگذارند. ضمیر خوداگاه ما نیز همانند فیلبان است و قدرت عظیم ناخودآگاه را می توان به فیل تشبیه کرد.
این ضمیر که نام دیگرش ” کودک درون” است، توانایی تشخیص واقعیت از خیال را ندارد، بنابراین می توان بر روی آن تاثیر گذاشت و به اهداف رسید. بیش از 90 درصد از رفتار ما در اختیار ناخودآگاه است. در ادامه به برخی از عوامل تاثیرگذار بر روی این قدرت عظیم ذهن توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد.

ضمیر ناخودآگه اطلاعات ورودی را دریافت و آنرا پرورش می دهد. بطور مثال اگر شما قصد خرید یک خودروی قرمز را داشته باشید، در روزهای آینده تعداد بیشتری از آن برند خودرو را خواهید دید. مهم نیست افکار شما مثبت باشند یا منفی، ضمیر ناخودآگاه آنها را چند برابر پرورش می دهد. بنابراین مراقب خوراک ذهنی باشید.

قوانین ضمیر ناخودآگاه

قانون اول: ضمیر ناخودآگاه بوسیله کلام کنترل می شود.
حتما افرادی را دیده اید که بوسیله کلام دیگران را هیپنوتیزم می کنند و به راحتی می توانند ذهن آنان را کنترل کنند. ضمیر ناخودآگاه در شرایط آلفا ذهنی براحتی در دسترس است و همانند یک کودک ساده لوح به گفتار ما واکنش نشان می دهد. اگر می خواهید باورهای مثبت در خود ایجاد کنید، از این قابلیت ضمیر ناخودآگاه استفاده کنید. بطور مثال از جملات تاکیدی و انرژی بخش استفاده کنید. بیاد داشته باشید ضمیر ناخودآگاه هر سخنی را که زیاد در ذهن شما تکرار شود را باور می کند.

قانون دوم: ضمیر ناخودآگاه روی یک مطلب متمرکز می شود
این قانون به ما می آموزد که چگونه خوراک ذهنی درست به ضمیر ناخودآگاه بدهیم. این ضمیر همه اطلاعات دریافتی را چندین برابر بزرگتر می کند و هیچگاه آنها را تحلیل نمی کند. بنابراین با استفاده از خاصیت RAS مغز استفاده کنید و در هر برهه زمانی فقط یک هدف را مشخص کنید. در این شرایط سیستم RAS مغز بر روی آن هدف متمرکز شده و چیزهایی را در جلوی راه شما قرار می دهد که هب اهدافتان برسید.
بطور مثال اگر قصد داشته اید یک وسیله خاص را بخرید، در عین ناباوری هر روز نمونه ای از آنرا در سطح شهر دیده اید. برنامه های تلویزیونی و حتی تبلیغات نیز از آن سخن می گویند و حتی در خواب نیز به آن فکر می کنید. در واقع ذهن شما در همه اوقات روی آن قفل شده و تمام تلاش خود را می کند تا به ان برسید. بنابراین لیستی از اهداف خود را تهیه کنید و بر اساس اولویت، یکی از آنها را انتخاب کنید و خود را در حال رسیدن به آن تجسم کنید.

قدم پنجم: قانون جذب را بکار گیرید
قانون جذب یک قانون کلی در جذب خواسته هاست که به ما کمک می کند با ارسال ارتعاش به کائنات، خواسته های خود را بدست بیاوریم. طبق اصول قانون جذب افکار و انرژی های همسان یکدیگر را جذب می کنند. بنابراین اگر شما خواهان موفقیت و شادی هستید، بطور روزانه افکار و فرکانس انرژی مثبت را به سمت خواسته های خود ارسال کنید.

قدم ششم: به مدار بالاتر بروید
طبق قوانین هستی و کائنات هنگامی که ما در مدار جذب چیزی قرار نگیریم، نمی توانیم آنرا بدست آوریم. بطور مثال در دوران کودکی در مدار بازی و کارهای کودکانه بوده ایم اما اکنون که به مدارهای بالاتر آمده ایم، دیگر دغدغه های دوران کودکی برای ما معنی ندارد. در هدفگذاری نیز چنین اتفاقی رخ می دهد. هنگامی که مدار ذهنی و خواسته های خود را بر روی یک هدف خاص تنظیم می کنید، از مدار قبل خارج شده و در مدار جذب آن قرار می گیرید. همانطور که اگر در طبقه سوم ساختمان باشید نمی توانید طبقه چهارم را ببینید، در دستیابی به موفقیت نیز اگر در مدار درستی قرار نگیرید، نمی توانید فرصت ها را ملاقات کنید.

برخی از سایت های موفق عبارتند از:
chicrank.ir
naghashi95.ir
anarakgreen.ir
4utanz.ir
smsarena.ir
sabtp.ir
awarts.ir
taftpayamak.ir
pars-sms.ir
jatsa.ir
sjok.ir
www.chicrank.ir

قدم هفتم: اعتماد به نفس خود را افزایش دهید
اگر اتفاقات زیر در زندگی شما مدام تکرار میشود، نیاز دارید که اعتماد به نفس خود را تقویت کنید:
– اگر در مقابل جمع نمی توانید صحیت کنید و یا حق خود را از دیگران طلب کنید.
– اگر توانایی نه گفتن ندارید و نمی توانید علاقه خود را به دیگران بگویید.
– اگر مسئولیت پذیر نیستید و ترس از تغییر دارید.
– اگر دچار اهمالکاری هستید و نمی توانید کارها را به سرانجام برسانید.
– اگر از قضاوت دیگران هراس دارید.

اعتماد به نفس چیست؟ هنگامی که فردی به توانایی های خود در زمینه خاصی باور داشته باشد، در اصطلاح گفته می شود دارای اعتماد به نفس بالایی است. برای شناسایی این مهارت ها به کارهایی که باعث تعریف و تمجید اطرافیان می شود دقت کنید. چه فعالیت هایی است که شما آنرا بهتر از دیگران انجام می دهید؟ حتی می توانید لیستی از کارهایی تهیه کنید که از کودکی آنها را به نحو احسنت انجام می دادید.
کارهایی مثل سخنوری، نواختن ساز و یا یک حرکت ورزشی می تواند در این دسته بندی قرار گیرد. این در حالی است که انسان ها با رشد کردن اعتماد به نفس خود را از دست می دهند زیرا از قضاوت دیگران می ترسند و سعی در نشان دادن توانمندی های خود ندارند اما کودکان بخوبی می توانند کارهای مورد نظر خود را انجام دهند.

قدم هشتم: عادت هایتان را تغییر دهید
عادتها مجموعه ای از رفتارها هستند که بصورت خودکار ما را به سمت فعالیتی سوق می دهند. بطور مثال ما عادت می کنیم تا دیروقت بیدار بمانیم و دیر از خواب بیدار شویم. ما عادت می کنیم غذاها پرکالری بخوریم و نوشابه مصرف کنیم و… چنین رفتارهایی پس از مدتی سبک زندگی ما را دستخوش تغییرات زیادی می کنند. در این بخش از مقاله آموزش 10 تکنیک موفقیت به بررسی عادت های افراد موفق می پردازیم. اما قبل از آن به بررسی نحوه ساخت عادتهای جدید می پردازیم.

قدم نهم: مدیریت زمان
گر نتوانید برنامه های روزمره خود را بخوبی مدیریت کنید، نیم توانید به موفقیت دست یابید. همه انسان های موفق دارای برنامه روزانه هستند و بخوبی می توانند زمان خود را مدیریت کنند. اغلب آنها روز کاری خود را از صبح زود شروع می کنند و برخی از کارها را به دیگران محول می کنند تا کمترین میزان اتلاف وقت را داشته باشند. طبق ماتریس آیزنهاور شما باید کارهای خود را به 4 دسته زیر تقسیم یندی کنید.

1- کارهای مهم و فوری: این کارها را در همان روز انجام دهید و برای انجام آنها هیچ عذر و بهانه ای نیاورید. کارهای مهم و فوری دسته از کارها هستند که با انجام ندادن آنها زندگی شما دچار خلل می شود.
2- کارهای مهم و غیر فوری: این دسته از کارهایی هستند که در یک پروسه یک الی دو هفته باید انجام شوند و نیاز به برنامه ریزی دارند. کارهایی مانند مراجعه به پزشک، تعمیر خودرو و… در این دسته بندی قرار دارند. اگر این کارها در زمان مقرر انجام نشوند، به دسته اول تبدیل می شوند.

3- کارهای غیر مهم و فوری: انجام ندادن این کارها خللی در روند زندگی شما ایجاد نمی کند و از اهمیت پایین تری برخوردار است. بطور مثال دیدن یم مسابقه فوتبال یا دیدن سریال در این دسته بندی قرار می گیرد.
4- کارهای غیر مهم و غیر فوری: این کارها نیز جزء کارهای کم اهمیت است و زمانی ما ار دچار مشکل می کنند که به آنها اهمیت زیادی دهیم و بجای کارهای مهم قرار دهیم. مثلا گشت و گذار در شبکه های اجتماعی و یا پیاده روی در مراکز خرید شاید اهیمت چندانی نداشته باشد اما برخی از ما این کارها را در اولویت قرار می دهیم و باعث می شود درصد زیادی از روز را به آن اختصاص دهیم.

حال یک لیست از کارهای روزانه خود تهیه کنید و کارها را به این 4 دسته تقسیم بندی کنید. انسان های موفق دائما از این ماتریس استفاده می کنند و اجازه نمی دهند فعالیتی برنامه روزانه آنها را مختل کند.

قدم دهم: مطالعه کتاب های موفقیت
در ادامه به بهترین کتاب های موفقیت می پردازیم که با مطالعه آنها می توانید روند زندگی خود را بهبود بخشید.

1- کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید
ناپلئون هیل این کتاب ارزشمند را برای آموزش موفقیت و تغییر نگرش مردمانی نوشته است که در بحبوحه جنگ جهانی امید خود را از دست داده بودند.

2- کتاب پدر پولدار پدر بی پول
رابرت کیوساکی را می توان یکی از متخصصین هوش مالی در دنیا دانست. او در مجموعه کتاب های کسب ثروت به راهکارهایی پرداخته که با انجام دادن آنها می توان باورهای مالی خود را تغییر داد. در کتاب پدر پولدار پدر بی پول او داستان دو کودک را روایت می کند که با تاثیر پذیری از ذهنیت ها پدران خود سعی دارند آینده ای درخشان را برای خود رقم بزنند اما در این بین یکی از پدران دارای باورهای محدود در مورد کسب ثروت است و فرزند خود را از انجام ریسک های مالی بر حذر می دارد.
در مقابل پدر دیگر فرزند خود را برای دستیابی به موفقیت تشویق می کند تا به دیگران تعامل بیشتری داشته باشد و در دوران جوانی تا می تواند تجربه کسب کند. این کتاب دریچه ای جدید به روی شما باز می کند. شما می توانید افکار و باورهای جدید در خود شکل دهید و هوش مالی خود را تقویت کنید.

نوشته‌های مشابه